Pozostań w swojej strefie komfortu, a my zajmiemy się Twoją strefą BDO

Rejestracja i sprawozdanie po terminie w systemie BDO – jakie konsekwencje grożą przedsiębiorcom i jak ich uniknąć

Rejestracja i sprawozdanie po terminie w systemie BDO – jakie konsekwencje grożą przedsiębiorcom i jak ich uniknąć

Od kilku lat przedsiębiorcy prowadzący działalność w Polsce są zobligowani do rejestracji w systemie, bieżącego prowadzenia ewidencji odpadów oraz składania sprawozdań. Sposób rejestracji w systemie zależny jest od prowadzonej działalności – wniosek rejestracyjnych inaczej będzie wyglądał dla podmiotów wprowadzających produkty w opakowaniach, inaczej dla firm sprowadzających sprzęt elektryczny, inaczej dla firm sprowadzających do kraju pojazdy, a jeszcze inaczej dla wytwórców odpadów.

Firmy często nie zdają sobie sprawy z tego, że prowadząc określoną działalność muszą uzyskać numer w rejestrze BDO i składać sprawozdania. Nie są tego świadomi chociażby właściciele małych sklepów oferujących tzw. reklamówki swoim klientom. Również właściciele restauracji oraz placówek gastronomicznych nie są świadomi tego, że są zobowiązani do pobierania opłaty konsumenckiej od klientów, którą na początku przyszłego roku będą musieli przekazać do właściwego urzędu marszałkowskiego oraz złożyć stosowne sprawozdanie.

Często podmioty podlegające po BDO dowiadują się o tym przypadkiem po czasie, w którym powinni być zarejestrowani. Tym samym również o obowiązku sprawozdawczym dowiadują się zbyt późno. Problem pojawia się wtedy, gdy to urząd jako pierwszy zauważy, że podmiot nie wypełnia w/w obowiązków. Niestety może to spowodować niemałe problemy, stres, a nawet spore kary finansowe. W BDO niestety nie obowiązują taryfikatory i wysokość kar zależy wyłącznie od uznania urzędnika.

Dla przeciętnego przedsiębiorcy wypełnienie obowiązków dotyczących BDO nie jest łatwa ani przyjemna. Mimo to niektórzy podejmują to wyzwanie i wydaje im się, że jakoś to będzie. Niestety samodzielna rejestracja oraz sprawozdawczość w systemie BDO często jest niekompletna lub błędna. Wynika to z nieznajomości przepisów, błędnej interpretacji przepisów oraz zawiłość systemu BDO. Przepisów niestety w tej dziedzinie jest mnóstwo, a język prawniczy nie jest przystępny.

Dlatego coraz więcej podmiotów decyduje się na skorzystanie z usług specjalistycznych firmy, które specjalizują się w tej dziedzinie, mają bogate doświadczenie, obsługują firmy z różnych branż, są na bieżąco ze zmianami w przepisach i pozostają w stałym kontakcie z pracownikami urzędów marszałkowskich, z którymi mogą konsultować wątpliwości pojawiające się przy nieszablonowych przypadkach.

Jeśli podmiot uświadomi sobie, że powinien zostać wpisany do rejestru zanim zorientuje się urząd, powinien jak najszybciej skontaktować się  z firmą świadczącą usługi w zakresie BDO, aby dokonała rejestracji i złożyła zaległe sprawozdania. Firmy świadczące usługi BDO wiedzą, w jaki sposób postąpić, aby klient uniknął kary finansowej w takim przypadku. Gra jest o wysoką stawkę – maksymalna kwota kary finansowej może wynieść nawet 1 milion złotych.

Za­sa­da numer 1: Nigdy nie trać pie­nię­dzy. Za­sa­da numer 2: Nigdy nie za­po­mi­naj o za­sa­dzie numer 1