Pozostań w swojej strefie komfortu, a my zajmiemy się Twoją strefą BDO

Obowiązki firmy w zakresie BDO przy sprowadzaniu samochodów oraz innych pojazdów do Polski

Obowiązki firmy w zakresie BDO przy sprowadzaniu samochodów oraz innych pojazdów do Polski

Obowiązki firmy w zakresie BDO przy sprowadzaniu samochodów oraz innych pojazdów do Polski

Sprowadzanie samochodów z zagranicy to dość popularna działalność gospodarcza, która obejmuje szereg elementów obejmujących obowiązki dotyczące ochrony środowiska. W Polsce te są szczegółowo określone w ramach Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO). Zakładając działalność w zakresie sprowadzania aut przedsiębiorcy często nie mają świadomości o ciążących obowiązkach związanych z bazą BDO, ale przed wszystkim nie mają świadomości iż wiążą się z tym dodatkowe opłaty. Opłaty te mają znaczenie przy kalkulowaniu zyskowności takiego biznesu i warto się tym tematem zainteresować przed rozpoczęciem działalności, aby finansowo na takiej działalności nie stracić.

O czym trzeba pamiętać przy zakładaniu działalności związanej ze sprowadzanie samochodów oraz innych pojazdów z zagranicy do Polski? 

REJESTRACJA

Przed wszystkim należy zacząć od zarejestrowania się w systemie BDO. Teoretycznie można samemu dokonać rejestracji, ale praktycznie dla osoby, która robi to po raz pierwszy nie jest to proste i niestety często kończy się tym, że wniosek o rejestrację odesłany jest do korekty lub jest przyjęty, ale podczas kontroli lub złożenia pierwszego sprawozdania okazuje się, że należy dokonać aktualizacji ponieważ wpis jest błędny lub niezgodny z rzeczywistością. 

Z czego to wynika? Po pierwsze system BDO nie jest systemem intuicyjnym, który krok po kroku kieruje co na leży zaznaczyć. Po drugie nawet posiłkując się filmami instruktażowymi na stronie BDO można popełnić błędy, gdyż filmy te nie uwzględniają wszystkich sytuacji, w których może się znaleźć przedsiębiorca. 

PRODUKTY

Sprowadzając samochód do Polski, przedsiębiorca musi rozliczyć nie tylko samochód, ale także produkty, które z nim przyjeżdżają. Również sprowadzając inne pojazdy niż samochody należy rozliczyć produkty. O jakich produktach mowa? Opony (nowe i używane), oleje smarowe, preparaty smarowe, akumulatory. Każdy z tych produktów musi być uwzględniony przy rejestracji, a później w sprawozdaniach.

SPROWOZDANIE

Rozliczenie produktów i pojazdów w systemie BDO odbywa się poprzez złożenie stosowanego sprawozdania oraz uiszczenia opłat przewidzianych w przepisach za sprowadzanie do kraju pojazdów oraz produktów. Sprawozdanie składa się do 15 marca za rok poprzedni do urzędu marszałkowskiego za pośrednictwem systemu BDO.

UMOWA Z SIECIĄ ZBIERANIA POJAZDÓW

Oprócz tego sprowadzający pojazdy do Polski musi podpisać umowę z siecią zbierania pojazdów lub 3 stacjami demontażu. Taka umowa musi być dołączona do wniosku rejestrowego, a sprowadzanie pojazdów bez zawarcia takiej umowy skutkuje karą finansową w wysokości 12.000 zł rocznie. 

Wiele osób nie rozumie, dlaczego muszą podpisywać umowę z siecią zbierania. Otóż taka umowa ma na celu zapewnienie, że samochody sprowadzone po okresie ich używalności trafią do odpowiednich miejsc, gdzie zostaną poddane demontażowi i utylizacji z użyciem odpowiednich metod. Wielu przedsiębiorców uważa, że nie jest to ich obowiązek i negują zasadność podpisania umowy z siecią zbierania, jednakże system BDO działa w ten sposób, że to podmiot sprowadzający do Polski produkt, opakowanie, pojazd do kraju jest odpowiedzialny za ten produkt, który kiedyś stanie się odpadem. Można mieć inne zdanie na ten temat, ale obowiązki trzeba wypełnić.

Niestety zarówno rejestracja, jak i sprawozdawczość w tym zakresie nie jest łatwa, więc w tym zakresie warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy, która ma doświadczenie w tym zakresie.